در پی خشک‌سالی‌های چندین ساله و کم‌آبی و بی‌آبی شدید در خراسان جنوبی، بیش از ۱۷۱ روستای این استان بدون آب هستند. به گزارش منابع خبری، 19 درصد روستاهای خراسان جنوبی، بدون آب هستند و 50 روستای استان شبکه آب‌رسانی راکد دارند که به دلیل خشک‌سالی‌های اخیر از این شبکه‌ها استفاده نمی‌شود...

ادامه مطلب

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی در گفتگو با خبرگزاری مهر، اظهار کرد: از ابتدای سال جاری ۴۲۰ روستای استان با تانکر آب‌رسانی شده است. هم‌اکنون ۱۶۲ روستای بالای ۲۰ خانوار خراسان جنوبی فاقد آب هستند و آب ۳۸ روستای بالای ۲۰ خانوار این استان راکد است.

خراسان جنوبی امسال وارد هجدهمین سال خشک‌سالی شد و بخشی از آثار خشک‌سالی در مناطق مختلف خراسان جنوبی در مطبوعات و وسایل ارتباط‌جمعی منتشر می‌شود. ارائه آمارهای تکان‌دهنده تخلیه روستاها و افزایش روند مهاجرت به شهرها، نمونه‌ای از این آثار است

امروز خشک‌سالی 18  ساله در خراسان جنوبی کار را به‌جایی رسانده است که در روستای گوکچین دام‌پروری و کشاورزی از رونق افتاده و روستائیان برای تأمین مخارج زندگی خود به یارانه دولت اکتفا کرده یا سرپرست خانوار برای کارگری به شهر مهاجرت می‌کند.

برداشت بی‌رویه آب با حفر چاه‌های غیرمجاز متعدد در روستا باعث پائین آمدن زیاد سطح آب زیرزمینی شده که درنهایت به شور شدن آب منجر خواهد شد.

هم‌اکنون آب آشامیدنی روستا طی دو نوبت در هفته (روزهای دوشنبه و جمعه) با تانکر تأمین می‌شود که کفاف روستائیان را نمی‌دهد و آب تنها چشمه (چشمه معروف به سر النگ) روستا نیز در حال کم شدن است.

در برخی از روستاهای اطراف با پیگیری‌های دهیاری و اعضای شورا، توانسته‌اند آب آشامیدنی روستا را از طریق لوله‌کشی از دیگر مناطق و یا حفر چاه تأمین کنند که این امر لزوم توجه، همبستگی و پیگیری بیشتر اعضای شورای روستا و دهیاری محترم جهت تأمین آب را می‌طلبد.

به امید آن روز ...
:: مرتبط با: تمام مطالب مربوط به روستا , عكس های روستا , عکس های طبیعت ,
نویسنده : جواد کاویان پور
تاریخ : دوشنبه 12 مرداد 1394
 
 » تعداد مطالب :
 » آخرین بروز رسانی :
 » بازدید امروز :
 » بازدید دیروز :
 » بازدید این ماه :
 » بازدید ماه قبل :
 » بازدید کل :
 » آخرین بازدید :

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic