درباره روستا

در وجه تسمیه این روستا اهالی معتقدند چون در گذشته اكثر اهالی روستا دامدار بودندو مردان روز ها درپی گوسفندان خویش می رفتند و زنان در روستا به شغل گبه بافی (قالیچه بافی) مشغول بودند و به هر گره از كار یك (كوك) می گفتند این عبارت با پسوند (چی) بن مضارع از مصدر چیدن با هم تركیب شده و نام روستا كوكچی گشته است كه صفت فاعلی مركب مرخم است. به مرور زمان این تركیب به گوكچی و گوگچی وبعد به گوكچین تغییر یافته است . مدتی مردم در هنگام پیروزی انقلاب می خواستند نام آن گلچین باشد كه توفیقی حاصل نشد وبه نظر من همین نام با توجه به سابقه ای كه خود بزرگان بر آن اعتقاد دارند زیبنده آن است و در همه جا نیز با همین نام شهرت دارد  و در فرهنگ آبادی ها نیز با همین نام ثبت شده است .  آنچه در باره این روستا در فرهنگ دهخدا آمده همان است كه در فرهنگ جغرافیای ایران آمده كه مطلب عینأ می آید"

گوگچی

گوگچی . (اِخ ) دهی است از دهستان شاخنات بخش درمیان شهرستان بیرجند. واقع در 54هزارگزی شمال باختری درمیان .کوهستانی و هوای آن معتدل و سکنه ٔ آن 420 نفر است . آب آن از قنات و محصول آن غلات و شغل اهالی زراعت است . راه مالرو دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9. "

این روستا اکنون در بخش مرکزی بیرجند، دهستان كاهشنگ قرار دارد.

با پیروزی انقلاب و توجه ویژه دولت مردان به روستاها این روستا نیز از آب لوله كشی و برق برخوردار شده و اكنون نیز به تازگی جاده آن نیز آسفالت گردیده دارای خانه بهداشت است و بچه ها در مقطع دبستان و راهنمایی در اینجا تحصیل می كردند كه متا سفانه با خشكسالی های پی در پی ومهاجرت جوانان و تعداد بسیاری از مردم مدرسه راهنمایی تعطیل گشته است .وجود مسجد و حسینیه و کتابخانه از مراکز فرهنگی این روستاست . مسجد در این روستا همیشه با توجه به اعتقاد راسخ مردم به دین مبین اسلام از جایگاه ممتازی برخوردار است  و نماز جماعت در آن برگزار می شود . در شب های جمعه دعای کمیل و در صبح روزهای جمعه دعای ندبه در این مکان قرائت می گردد.حسینیه بیشتر در مراسم عزاداری و سایر مراسم مورد استفاده قرار می گیرد. از مراکز دیگر که دراین روستا راه افتاده دهداری است که به امور اداری مردم می پردازد و جناب سخاوتجو دهدار نیز سعی فراوان در انجام امور این روستا انجام می دهند البته همراهی اعضای شورای روستا نیز قابل تقدیر است .

دفتر مخابراتی روستا كه چند روستا را پوشش می دهد نیز از مراكز دولتی مستقر در روستاست . اكنون بیشتر اهالی از تلفن ثابت استفاده می كنند ، آنتن دهی شبكه تلفن همراه آن نیز خوب است. 

 

... موقعیت جغرافیایی روستای گوكچین ...

روستای گوكچین در ۴۸ كیلومتری شمال شرق شهرستان بیرجنداست و جزء بخش مركزی می باشد. این روستا درمسیر جاده سهرستان بیرجند به شهرستان درمیان ، دارای راه آسفالنه كه از كنار جاده اصلی بیرجند به اسدیه ۶كیلومتر فاصله دارد . 

 

****   موقعیت جغرافیایی روستا در فرهنگ دهخدا ****

درفرهنگ دهخدا نام روستا "گوگجی" ذكر شده كه با استفاده از فرهنگ جغرافیای ایران به معرفی این روستا پرداخته.

 آمده است:

دهی است از دهستان شاخنات بخش درمیان شهرستان بیرجند. واقع در 54هزارگزی شمال باختری درمیان . کوهستانی و هوای آن معتدل و سکنه آن 420 نفر است .آب آن از قنات و محصول آن غلات و شغل اهالی زراعت است . راه مالرو دارد.) (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9(
:: مرتبط با: تمام مطالب مربوط به روستا ,
نویسنده : سعید کاویان پور
تاریخ : جمعه 10 شهریور 1391
 
 » تعداد مطالب :
 » آخرین بروز رسانی :
 » بازدید امروز :
 » بازدید دیروز :
 » بازدید این ماه :
 » بازدید ماه قبل :
 » بازدید کل :
 » آخرین بازدید :

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات